Jak ułatwić pożegnania z dzieckiem?

Jak ułatwić pożegnania z dzieckiem?

Poranne rozstania nie należą do najłatwiejszych. Nawet jeśli mamy za sobą już adaptację, to często dalej sprawiają problem. Przez kilka dni wystarczy zwykły buziak na pożegnanie,  aż nagle dziecko zaskakuje nas histerią w szatni. W rodzicu narasta stres, nerwowo patrzy na zegarek. Dziecko zaczyna to odczuwać i tylko trudniej je uspokoić. Często kończy się to najgorszą z opcji – zapłakany maluch na siłę zostawiany jest w sali. Jak tego uniknąć?

(więcej…)

Szkoła podstawowa – publiczna czy prywatna?

Szkoła podstawowa – publiczna czy prywatna?

Rodzicielstwo to duża odpowiedzialność, również za edukację naszych dzieci. To opiekunowie dokonują wyboru szkoły dla dziecka, biorąc pod uwagę dostępne dla ich rodziny opcje. Warto przemyśleć tę decyzję – w końcu dziecko spędzi tam w perspektywie lat kilka tysięcy godzin.  (więcej…)

Czy posyłać dziecko do przedszkola?

Czy posyłać dziecko do przedszkola?

Pobyt z maluszkiem w domu, urlop macierzyński, wychowawczy, czasem opieka babci lub niani – w końcu w każdej rodzinie pojawia się pytanie: co dalej? Dzisiaj spojrzymy na to z perspektywy nie tylko naukowej, ale także życiowej. (więcej…)

Rodzicielstwo bliskości – powrót do natury

Rodzicielstwo bliskości – powrót do natury

Bliskość i obecność to największe dary, a także najlepsza inwestycja, jaką możemy zapewnić swoim dzieciom. Nurt wychowania w bliskości opiera się na tych wartościach i jednocześnie daje rodzicom narzędzia by wprowadzić je w życie. Podczas rozmów, konsultacji, jak również prowadząc badania naukowe, spotkałam się z licznymi pytaniami, zarówno od rodziców jak i pedagogów: czym właściwie jest rodzicielstwo bliskości? Niektórzy praktykowali je intuicyjnie od lat, inni sceptycznie wyrażali swoje obawy i wątpliwości. Dziś chciałabym opowiedzieć więcej o tym nurcie, a także wyjaśnić te aspekty, które najczęściej budzą wątpliwości.

(więcej…)

“(nie) Płacz, kochanie”

“(nie) Płacz, kochanie”

Rodzice, gdy chcą uspokoić malucha, często w dobrej wierze mówią “nie płacz”.
Prawdopodobnie sami słyszeliśmy te słowa wiele razy. Dlaczego więc tak nie mówić? Dlatego, że płacz jest potrzebny i dobry. (więcej…)