Co pomaga w rozstaniu przed przedszkolem?
Kilka ogólnych wskazówek może zmniejszyć szanse na wielki poranny płacz. Warto je stosować każdego dnia, również wtedy kiedy dziecko idzie uśmiechnięte do sali.
Rutyna pożegnalna
Zapas czasowy
Mów prawdę
Bądź przygotowana
Jak ułatwić trudne rozstanie?
Żeby tak rękę w ręce trzymać
Pomocna książka
Warto nie tylko czytać książki o przedszkolu w domu, ale także zabrać je ze sobą do szatni. Takie, które można wspólnie przeczytać w kilka minut. Wtulamy malucha na kolanach i czytamy spokojnym głosem. To zdecydowanie pomaga ukoić stres i daje jeszcze chwilkę razem pod znakiem bliskości.
Polecam “Tosia i Julek idą do przedszkola”, “Uśmiech dla żabki” (o rozstaniu), “Kicia Kocia w przedszkolu”
Drobiazg o zapachu mamy
Dzieci uwielbiają małe przedmioty. Bądź przygotowana i przekaż maluchowi swoją rzecz “do popilnowania”. Możecie razem schować ten przedmiot do jego plecaczka. Co to może być? Chusteczka, kokarda, spinka, gumka do włosów, a jeśli chcesz rozbawić dziecko i panie nauczycielki – możesz wręczyć mu swoją (czystą!) skarpetkę 🙂
Magiczne tatuaże
Czasem wystarczy serduszko narysowane przez mamę na rączce. Najlepiej sobie zrobić takie samo – teraz jesteście połączeni z całą pewnością 😉 Ale jeśli masz tego dnia ważne spotkanie i zależy Ci na szybszym pożegnaniu… Możesz zaskoczyć dziecko zrobieniem sobie razem “prawdziwych” tatuaży z ulubionymi motywami z bajek. Czy można się oprzeć magii Elsy?
Zabawa i jeszcze raz zabawa
Zazwyczaj można zabrać do przedszkola w czasie adaptacji zabawkę. Jeśli nie można wnosić jej na salę, to przynajmniej do szatni. To świetne pole do zabawy, która pozwoli dziecku się zrelaksować. Odgrywanie scenek w których bierze udział maskotka świetnie się sprawdza. Przykładowy pomysł:
Mama prosi Chasea żeby zaopiekował się maluchem podczas jej nieobecności, a ten odpowiada zabawnym głosem, że zrobi to oczywiście! Dalej macie multum opcji – psiak zalicza wpadkę za wpadką, skacze i wpada do szafki innego dziecka, ma być wesoło!
Puzzle, kredki, kolorowanka…
Liczy się kreatywność i cierpliwość. Jeśli poprzednie sposoby nie zadziałały, absolutnie się nie poddawaj. Nie zgadzaj się oddać na siłę płaczącego dziecka! Niech Twoja torebka będzie morzem pomysłów. Możecie wykonać wspólny rysunek tęsknotki, gdzie każdy odrysuje dla drugiej osoby kształt swojej rączki. Kiedy dziecko zatęskni powinno wyjąć rysunek i przybić “kartkowej mamie” piątkę. Obiecaj, że po przedszkolu dasz znać czy poczułaś tą piątkę na odległość, kto wie? 😉
Możesz wykorzystać każdego dnia element zaskoczenia – przygotować kolorowankę którą wspólnie wykonacie w szatni, zagrać partyjkę w dobble albo ułożyć małe puzzle.
Zadbaj o podstawy
Na koniec chciałabym przypomnieć, że podstawą udanych pożegnań i komfortowej adaptacji jest bezpieczna więź między rodzicem, a dzieckiem. Poczucie posiadania w opiekunie bezpiecznej bazy pozwala dziecku śmiało eksplorować świat i stawiać czoła nowym wyzwaniom.