Dbanie o zdrowie swoich dzieci jest jednym z najważniejszych zadań rodzica. Profilaktyczne badania krwi to podstawa, która daje ogólny obraz stanu organizmu dziecka.
Jak przygotować dziecko do pobrania?
Najlepiej porozmawiać z dzieckiem na temat czekających je badań dzień wcześniej. Rodzice mają świetną intuicję i zazwyczaj sami czują jaka strategia będzie najlepsza dla ich malucha. Jest kilka uniwersalnych porad, które pomogą przygotować dziecko na pobranie.
Zmień punkt widzenia
Nie zaczynaj rozmowy z dzieckiem od swoich własnych obaw – “Nie bój się”, “Nie uciekaj”, “Nie będzie bolało”. Dla dziecka to nowe doświadczenie, więc nie powinniśmy od razu sugerować maluchowi negatywnych emocji związanych z pobraniem. Jeśli się nad tym zastanowić, to może być dla dziecka nowe, interesujące doświadczenie. Porozmawiaj z dzieckiem raczej o faktach, bez dodawania tej sprawie bagażu emocjonalnego. Podejście do tematu rodzica zawsze jest nawet niewerbalnie wyczuwane przez dziecko. Jeśli jesteś osobą, która sama boi się pobierania krwi, to możesz poprosić o pomoc w rozmowie z dzieckiem drugiego rodzica lub bliską osobę, która spokojniej podejdzie do tematu.
Mów prawdę
Nie ma sensu koloryzować czy kłamać – wbicie igły oznacza chwilę bólu, a czasem nie udaje się pobrać krwi za pierwszym razem i trzeba wytrzymać kilka prób. Możemy dodać dziecku otuchy mówiąc prawdę – że ten moment wkłucia nie jest przyjemny ale trwa krótko. Warto od razu wyjaśnić maluchowi, że ranka po ile jest mała i jeszcze tego samego dnia staje się praktycznie niewidoczna.
Przedstaw pozytywne aspekty
Pobieranie krwi niesie dla dziecka również przyjemne elementy. Może poznać osobiście dorosłego o “nowym” zawodzie, dowiedzieć się jak wygląda jego praca. Jeśli zdecydujecie się na pobranie w domu, to będzie mogło obejrzeć ciekawą zawartość walizki takiego specjalisty. To także okazja do rozmowy o fascynującej budowie ludzkiego ciała, lub przypomnienie sobie różnych faktów na temat krwi (dla starszego dziecka). Drobne pozytywy potrafią zachęcić dziecko do badania np. możliwość wyboru kolorowego plasterka lub czekająca po pobraniu naklejka.
Jak poprzez zabawę oswoić pobieranie krwi?
Zabawa potrafi działać terapeutycznie, a śmiech to bardzo dobry sposób na rozładowanie napięcia. Najprostsza i jednocześnie przekładająca się bezpośrednio na oswojenie tematu jest zabawa tematyczna w punkt pobrań. Dziecko może wcielić się w specjalistę, który ze swoją walizką przybywa do domu pluszaków, aby pobrać krew. Przejmuje kontrolę nad sytuacją, więc wzmacnia pewność siebie. Jednocześnie możemy utrwalić jego znajomość kolejnych procedur jakie niesie ze sobą badanie. Następnie może sprawdzić się w roli pacjenta – dzięki zabawie w bezpiecznym otoczeniu odbyć pobranie “na niby”.
Jeśli zauważamy duży strach u dziecka i liczne obawy, taka zabawa może być zbyt dosłowna. Wtedy sięgnijmy po bardziej subtelne nawiązanie do tematu. Wspólna zabawa w historyjkę odegraną maskotkami czy ludzikami lego, gdzie “strach ma wielkie oczy” może pomóc w przepracowaniu trudnych emocji. Przykładowo jeden z bohaterów przeżywa lęk przed jakąś sytuacją, która ostatecznie okazuje się być neutralna czy wręcz przyjemna. Można pokusić się również formę przedstawienia i zaprosić dziecko do “teatru maskotek”, którymi porusza opiekun.
Pobranie dziecku krwi w domu
Wykonanie pobrania w domu może znacznie zmniejszyć poziom stresu u dziecka. Pozostaje w znanym, bezpiecznym otoczeniu wśród swoich bliskich. Zmniejszamy zdecydowanie czas, jaki dziecko spędza na badaniach. Specjalista uPacjenta po przyjściu do domu jest od razu do naszej dyspozycji i po drobnych formalnościach zaczyna wykonywać pobranie. Bez porównania z sytuacją gdy na miejsce musimy dojechać, stać w kolejce do rejestracji i następnie do badania. Często właśnie te godziny poprzedzające bezpośrednio pobranie są dla malucha największym stresem. Dla rodzica to również wygoda i komfort. Pomyślcie jak stresujący bywa czas w poczekalni i słuchanie “nudzi mi się” w placówce medycznej. Zostając w domu możemy zachować wszystkie pokłady cierpliwości i skupić się na wsparciu dziecka.
Jeśli planujecie pobieranie krwi na badania dla malucha mogę polecić portal www.uPacjenta.pl . Wraz z kodem NATURALNIEBLISKO15 otrzymacie 15% zniżki na cały koszyk badań.
Jakie badania wykonać?
Nie chciałabym wypowiadać się jako autorytet w temacie w którym nie jestem ekspertem. Mogę podzielić się swoim doświadczeniem że strony rodzica. Dla mnie ogromnym ułatwieniem są pakiety badań przygotowane przez specjalistów z serwisu uPacjenta. Wybrałam bez trudu pakiet odpowiedni na badania profilaktyczne dla dzieci, a także pakiet dla kobiet karmiących dla siebie (mamy, apeluję nie zapominajmy o własnym zdrowiu!). W opisie można przeczytać szczegóły na temat wykonywanych w pakiecie badań.
Warto zadbać o zdrowie swojej rodziny, zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem jesiennych przeziębień!
*Wpis powstał w ramach współpracy komercyjnej